Governance

Council of the Corporation

Board of Trustees

Officers

Chairman
Nancy S. Maulsby (CT)
Vice Chairman
Thomas Bailey Hagen (PA)

Treasurer

Andrew P. Langlois (CT)

Secretary

Jo Anne C. Makely (MA)

President and CEO, Ex Officio

D. Brenton Simons (MA)

Clerk of the Corporation

Ryan J. Woods (MA)

Class of 2021

Stephen H. Case (MD)
John M. Fleming (CA)
Gerard A. Halpin, III (NY)
William R. Marsh (NE)
Elizabeth McCaslin Passela (TX)
Albert J. Zdenek, Jr. (NY)

Class of 2022

Nordahl L. Brue (FL)
John E. Corcoran (MA)
Mark T. Cox, IV (VA)
Sarah E. Gunderson (TX)
Olivia Hood Parker (MA)
Nancy Clay Webster (NE)

Class of 2023

Judith Avery (CA)
Stephen J. McCarthy (MA)
Bonnie Reilly (IN)
M. David Sherrill (NY)
David M. Trebing (DC)
Eric N. Ward (MA)

Councilors

Class of 2021

Michael F. Aylward (MA)
Richard D. Batchelder Jr. (MA)
David H. Burnham (MA)
Sara Stewart Champion (CT)
Marc E. Chardon (WA)
Francis de Marneffe (MA)
Aubrey Emory (MA)
Deborah Campbell Hale (MA)
Beverly M. Hector-Smith (MA)
Robert F. Hendrickson (NJ)
James F. Hunnewell, Jr. (MA)
Brenda L. Johnson (MN)
John F. Keane (MA)
Gary P. Kearney (MA)
David W. Kruger (NH)
James A. McDaniel (MA)
Ailsie Baker McEnteggart (CA)
Mark Kimball Nichols (NY)
Michele M. Pecoraro (MA)
Patricia R. Reed (TX)
David E. Rencher (UT)
Ellen C.L. Simmons (TX)
Peter C. Steingraber (MA)
Alexandra Esty Stocker (MA)
Jonathan Buck Treat (MA)
Morrison DeS. Webb (ME)
Brian D. White (IL)

Class of 2022

Vernard I. Adams (FL)
Robb A. Allan (FL)
Margaret Aycinena (CA)
Helen H. Berkeley (NY)
Richard J. Cellini (MA)
Cheryl L. Edwards (VA)
Richard C. Fipphen (NY)
Thomas F. Gede (CA)
Arthur M. Geoffrion (CA)
James R. Goetschius (FL)
Beverly L. Hamilton (CA)
Marjorie Turrell Julian (NY)
Carol McGee (IL)
Marilyn A. Moffitt (CA)
Robert Russell Perry (WI)
Pamela Pescosolido (MA)
Eric D. Roiter (MA)
Helen E.R. Sayles (MA)
Peter M. Small (MA)
Lionel B. Spiro (MA)
Edward J. Sullivan (NH)
Mary M. Tedesco (MA)
Kathleen Van Demark (MA)
Brenda M. Williams (MA)
Dale Ellen Yoe (MD)
Gwill York (MA)

Class of 2023

Susan E. Carlson (WA)
Howard E. Cox (MA)
David B. Ford (CT)
Daphne Palmer Geanacopoulos (VA)
John A. Herdeg (PA)
Brantley Carter Bolling Knowles (VA)
Virginia Whitman Koster (MA)
Rebecca Howard Madsen (NY)
Gregory G. O’Brien (MA)
Hans Olsen (MA)
Julia K. Schmolke (MN)
Roger T. Servison (MA)
David N. Smith (AZ)
Diana M. Smith (AZ)
Tracy E. Smith (FL)
Marjorie P. Snelling (PA)
Elizabeth B. Vitton (CT)
Thomas R. Wilcox, Jr. (CT)

Honorary Trustees

Rodney Armstrong (MA)
Bruce R. Bartlett (CA)
Richard H. Benson (FL)
John G.L. Cabot (MA)
Ralph J. Crandall (NY)
William M. Crozier, Jr. (MA)
William M. Fowler, Jr. (MA)
Judith Waite Freeman (LA)
Donald R. Friary (MA)
Henry Louis Gates, Jr. (MA)
Priscilla C. Greenlees (WA)
Judith Huber Halseth (MI)
Virginia M. Hamister (OH)
Kenneth E. Haughton (CA)
James Thomas Larkin (CT)
J. Phillip London (VA)
Peter S. Lynch (MA)
Frank C. Ripley (VA)
Meriwether C. Schmid (CT)
Alvy Ray Smith (CA)
John Lowell Thorndike (MA)
Lynn Trowbridge (CA)
Helen Schatvet Ullmann (MA)
Justin L. Wyner (MA)